Avangard Mobilya Nedir?

[Total: 2 Average: 3]
avangard-mobilya-nedir
Avangart Mobilya Ne Demek

Avangard Mobilya, mobilya tasarımında yenilik akımı! Avangard, Avangart yada Avant-Garde. İstediğiniz şekilde telaffuz edebilirsiniz. Bu 3 kelimede arkasına mobilya eklendiğinde Türkçe de aynı anlama gelmektedir. Ülkemizde çoğunlukla Avangard Mobilya şeklinde bilinir ve söylenir. Peki, nedir bu Avangard Mobilya?

Avangard veya Avangart Ne Demek?

Avangard Nedir? Avangard (avangart) Fransızca kökenli bir kelime olup, orijinali “Avant-Garde” dir. Sanat, müzik veya edebiyatta yenilikçi, öncü olan, deneysel fikirler ve yöntemler anlamına gelmektedir.

Avangard Mobilya Ne Demek ?

Avangard Mobilya Nedir? Mobilya tasarımında kullanım yeri, yenilikçi olduğu alan nedir?

Avangard Mobilya için kısaca; Klasik Mobilyada yenilikçi akım diyebiliriz.

Avangard Mobilya; Modern çizgilere bürünmüş, biraz daha sadeleşmiş, oyma oranı azalmış, minimalist esintiler gösteren, lüksü simgeleyen, parlaklığı artmış ve beyaz rengin fazlaca kullanıldığı bir Klasik Mobilya akımıdır aslında. Üretimde detaylarının azlığı klasik mobilyaya göre daha hızlı üretim imkanı tanımaktadır. Malzeme olarak klasik mobilya ya göre daha hafif malzemeler kullanılır. Kullanılan kumaş türleri açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Modern kumaşlardan tutunda Osmanlı desenlerine sahip kumaşlardan kadife ve baskılı kumaşlara kadar her türlü kumaş tasarıma göre kullanılabilmektedir.

Avangard Mobilya’nın En Belirgin ve Ayırt Edici Özellikleri Nelerdir?

Avangard Mobilya tasarımının en belirgin özelliği tasarımın tamamına etki eden ve genellikle altın renginde kullanılan zarif desenleridir. Bu modern ve hafif tasarım dokunuşu mobilyaya minimalist bir hava katmaktadır. Desenler çoğunlukla osmanlı, arap ve doğu kültürü motiflerinden oluşur. Fakat aşırı oyma ve desenden kaçınılır.

Avangard Mobilya ‘nın Ayırt Edici Özellikleri:

  1. Oryantal ve Alaturka tarzda, minimalist yaklaşımlı modern desenler
  2. Gösterişli, Modern ve yenilikçi tasarım öğeleri
  3. Oymalı tasarım (Klasiğin ağır oymalarından arındırılmış, modernleştirilmiş hali)
  4. Parlak Lake Boya (Beyaz, Siyah, Fuşya gibi canlı renkler)
  5. Varaklı süsleme
  6. Kapitoneli süsleme (koltuklarda)
  7. Lüks Kumaş (canlı renklerde)

Her Beyaz Mobilya Avangard Değildir!

Sıkça kullanılan gösterişli beyaz parlak lake boya son yıllarda Avangard Mobilyanın yeni belirleyici yüzü olmaya başladı. Parlak beyaz lake boya avangard mobilya da o kadar etkin hale geldi ki, bazı basit tasarımlı mobilyalar bu şekilde boyanarak yüksek fiyatlara avangard mobilya diye satılabiliyor. Hata yapmamak adına, avangard tarz mobilya bakarken incelediğiniz ürünün yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz özellikleri taşıyıp taşımadığını analiz etmelisiniz.

Sonuç olarak; Avangard tasarım akımı son yıllarda o kadar tuttu ki kendi başına bir tasarım öğesi ve ekol mobilya modeli halini almayı başardı. Bu tasarım akımının zamanla daha da popüler olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz!

Eğer sizde Avangard Mobilya sevenler arasındaysanız sitemizi takip etmenizi tavsiye eder, paylaşım yapmanızdan mutluluk duyarız.

Yazı kalitemizi yıldızla değerlendirmeyi unutmayın! Teşekkürler…

pinit_fg_en_rect_red_28

7 Yorum Var

Yorumda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir